Style artystyczne czyli od odrodzenia
Renesans, epoka odrodzenia sztuki, rozwijała się w latach 1401-1527. Słowo to pochodzi z języka francuskiego „renaissance” i symbolizuje powtórne narodzenie. Choć okres ten formalnie trwał tylko dwie dekady, jego wpływy widać także w poprzednich i kolejnych latach. Renesans swoje początki miał we Włoszech, zwłaszcza w miastach takich jak Florencja, Wenecja czy Bolonia, a następnie rozprzestrzenił się na całą Europę.
Cechy renesansu
Renesans nawiązywał do sztuki antycznej, skupiając się na ludzkiej naturze, rozumie i duchu. Jego ideą było wytworzenie człowieka wszechstronnego – pięknego, inteligentnego i duchowego. Proporcje idealne odgrywały kluczową rolę w malarstwie i rzeźbie tego okresu.
Charakterystyczne cechy sztuki renesansowej
- Nawiązania do architektury antycznej.
- Zastosowanie kolumn i filarów w budownictwie.
- Duże, okrągłe okna.
- Bogato zdobione malowidła.
- Motywy mitologiczne.
Najważniejsze dzieła i budowle renesansu
Do najważniejszych dzieł renesansu należą takie arcydzieła jak „Narodziny Wenus” Sandro Botticellego, „Mona Lisa” i „Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci. W Polsce można podziwiać wiele budowli z tego okresu, takich jak część zamku na Wawelu, kaplica św. Anny w Pińczowie czy brama Wyżynna w Gdańsku.
Style artystyczne, czyli wspaniałość i przepych
Barok, wywodzący się z języka portugalskiego „barocco”, to styl, który narodził się pod koniec XVI wieku. Charakteryzował się dużą dbałością o estetykę i nieograniczoną różnorodnością. Jego głównym celem było gloryfikowanie władzy.
Cechy baroku
- Przeciwieństwa i kontrasty.
- Dynamiczne dzieła sztuki.
- Bogactwo dekoracji.
- Zastosowanie efektów światłocieniowych.
- Kolory w odcieniach szarości, brązu i czerni.
Najważniejsi artyści baroku to m.in. Peter Paul Rubens, Rembrandt i El Greco. W Polsce możemy podziwiać takie budowle jak Kościół św. Anny w Krakowie czy Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Style artystyczne, czyli elegancja i delikatność
Rokoko, trwające od XVII do XVIII wieku, było stylem estetycznym, bogato zdobionym i wygodnym. Charakteryzowało się delikatnością, jasnymi kolorami i zainteresowaniem egzotyką.
Cechy rokoka
- Delikatność i pastelowe kolory.
- Zastosowanie elementów dekoracyjnych.
- Asymetria i przepych.
- Wykorzystanie motywów natury.
- Franciszek Dionizy Kniaźnin i Ignacy Krasicki to znani przedstawiciele tego stylu.
Style artystyczne, czyli odejście od konwencji
Secesja, powstała na przełomie XIX i XX wieku, charakteryzowała się odejściem od konwencji i nawiązywaniem do różnych kultur. Twórcy tego okresu skupiali się na obserwacji rzeczywistości i eksperymentowali z formami.
Cechy secesji
- Krzywe linie i motywy natury.
- Wykorzystanie różnych materiałów.
- Emil Galle i Louis Comfort Tiffany to znani przedstawiciele secesji.
Style artystyczne, czyli geometria i elegancja
Art Deco to styl krótkotrwały, panujący w latach 20. XX wieku. Charakteryzował się geometrią, symetrią i elegancją, przy jednoczesnym nawiązaniu do tradycji. Wykorzystywano różnorodne wzory – roślinne, abstrakcyjne, zwierzęce.
Cechy Art Deco
- Geometria i symetria.
- Elegancja i prostota.
- Wykorzystanie różnych wzorów.
- Jacques-Emilie Ruhlmann i Jean Puiforcat to znani twórcy tego stylu.
Style artystyczne, czyli równowaga i harmonia
Klasycyzm w sztuce miał miejsce od XVII do XIX wieku. Charakteryzował się racjonalnością, harmonią i dokładnym odtwarzaniem rzeczywistości. Wykluczał wszelkie objawy zmysłowości i opierał się na ścisłych kanonach.
Główne cechy klasycyzmu
- Racjonalność i równowaga.
- Hierarchia gatunków.
- Dokładne odtwarzanie rzeczywistości.
- Prostokątne konstrukcje.
Do najważniejszych twórców klasycyzmu zaliczamy J. Moliere’a, J.P. Bellory’ego i G. da Vignoli.
Style artystyczne, czyli przejście do nowoczesności
Oprócz historycznych stylów, istnieją również nowoczesne nurty w sztuce, takie jak surrealizm, konstruktywizm, kubizm i ekspresjonizm abstrakcyjny, które eksplorują nowe formy i wyrażają emocje w innowacyjny sposób. Każdy z tych stylów wnosi swoją unikalną wizję i interpretację sztuki do dziedzictwa kulturowego.
Teraz sprawdź naszą sztukę współczesną. W SENSI ARTE znajdziesz najwięcej abstrakcyjnych prac, proponujemy zacząć od eksplorowania: obrazy ręcznie malowane abstrakcja, piękne obrazy abstrakcyjne, ciekawy obraz, piękny obraz.